DoinWorkFinal
18.09.2014

3/10/2014 DOIN´WORK Records Showcase

DOIN‘ WORK Records Showcase

===============================

Unikátní akce s producenty a DJ undergroundového house labelu DOIN WORK. Níže více informací a BIO vystupujících s nažhavenou mezinárodní účastí.

S.Move (Chicago, USA)
Michael R Jr (Wrocław, PL)
JAZZIE D (Wrocław, PL)
PIF (Praha, CZE)

Scroll DOWN for English.
www.facebook.com/doinworkrecords

www.soundcloud.com/doin-work

Více informací o vystupujících:
=====================

S.MOVE – Chicago/DOIN‘ WORK Records

Už při narození se mu do jeho duše vtiskl house. Nicméně, k seznámení došlo až v devadesátých letech díky rave scéně v Columbusu v Ohio. Tam začínal blbnout na legendárních akcích na středozápadě USA a dělal i poutě na do mekky housu Chicaga nebo techna Detroitu poslouchat průkopníky hudby jako Paul Johnson, Richie Hawtin, Derrick Carter, Terrence Parker a mnoho mnoho dalších. Od té doby je inspirovaný zvukem a možnostmi synergií v undergroundové taneční hudbě, hlavně díky schopnosti pojmout hudbu z jakéhokoliv jiného žánru a přetvořit do 4/4 tanečního devastátoru. V současnoti je hlavním motorem DOIN‘ WORK Records, prosperující nový label, který pravidelně každý týden vydává nahrávky od světových es i čerstvých nastupujících talentů.
Michael R Jr – Wrocław /DOIN‘ WORK Records

Michael R Jr (MRJ) je DJ a producent z Walbrzychu v Polsku. Vášeň pro hudbu byla inspirovaná jeho otcem – Noiseman, jeden z prvních undergroundových house DJů v jeho domovském městě. V deseti letech měl příležitost se poprvé postavit za mix a zaexperimentoval na vinylu s tátovou kolekcí UK garage classics. Brzy jeho dětské zaujetí přerostlo v strhující zájem. Byla to jen otázka času, než začal dělat svojí vlastní hudbu. Jeho nadání a jackin/funky styl mu přinesly i nahrávky jako Michael R JR na labelch Flapjack nebo DOIN‘ WORK. Nyní vydává i jako MRJ více deepovější, garage tracky na labelech jako je Simma Black a Country Club Disco. S několika velkými rozpracovanými projekty je jasné, že si další kapitolu ságy MRJ nemůžete nechat ujít.

ENGLISH:
ENGLISH:
Featuring:

S.MOVE – Chicago/DOIN‘ WORK Records

Born in Chicago, house music was infused into his soul at birth. However, the two were not formally acquainted until the late 90’s rave scene in Columbus, Ohio. It was there he got freaky on dancefloors at legendary events across the midwest and embarked on pilgrimages to the meccas of House (Chicago) and Techno (Detroit) to hear pioneers like Paul Johnson, Richie Hawtin, Derrick Carter, Terrence Parker, and many, many more. Since then, he has been inspired by the sound and synergistic capabilities of underground dance music for its versatile ability to subsume music from any other genre and instantly morph it into a 4/4 dance floor devastator. Today, he is the driving force behind DOIN‘ WORK Records, a thriving new label which showcases weekly releases from legendary class acts alongside the freshest emerging talent.
Michael R Jr – Wrocław /DOIN‘ WORK Records

Michael R Jr, also known as MRJ, is a DJ and producer from Walbrzych, Poland. His passion for house music was inspired by his father, Noiseman, one of the first underground house DJs in their hometown. At the young age of 10, he had his first chance to get behind the decks, experimenting with some UK garage classics from his father’s vinyl collection. Soon after, his childhood fascination became a driving passion. It was only a matter of time until he started producing his own sound. Honing his production skills as Michael R Jr with a more jackin/funky flavor, he signed to noteable labels like Flapjack and DOIN’ WORK. Now he’s flexing his skills as MRJ with deeper, garage-styled vibes, featuring tracks on labels like Simma Black and Country Club Disco. With several massive upcoming projects currently in the works, you do not want to miss the next chapter in the emerging saga of MRJ.
JAZZIE D – Wrocław/DOIN‘ WORK Records

PIF – Prague/DOIN‘ WORK Records